Number of Titles: 168
    e-mailpassword

    Informacija pacientams

    Informacija sergantiems lėtinėmis ir ūminėmis ligomis

    Silvija Valdonė Valiūtė, Leonas Valius

    Nuo 2016 m. išleidome dvi parankines priemones šeimos gydytojams „Informacija sergantiesiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis“ ir „Informacija sergantiems šlapimo sistemos organų ligomis“. Sulaukėme palankių gydytojų atsiliepimų, todėl nusprendėme parengti panašų informacinį leidinį apie dažniausias ūmines ir lėtines būkles, įeinančias į TOP dvidešimtuką sveikatos problemų, su kuriomis susiduria šeimos gydytojas kasdieniniame darbe.
    Šiame leidinyje pateikiama informacija pacientams apie aštuonias sveikatos problemas (nugaros skausmai, osteoartritas, podagra, venų varikozė, venų trombozė, migrena, insultas, plaučių trombembolija). Tai būklės, kurių kontrolei reikia ne tik gydytojo profesinės kompetencijos ir vaistų, bet ir aktyvaus paciento bendradarbiavimo keičiant gyvenseną, siekiant užkirsti kelią ligos paūmėjimui arba atsiradimui.
    Žinia, bendradarbiavimas bus veiksmingas tada, kai pacientas teisingai suvoks profilaktikos ir gydymo tikslus bei priemones. Todėl labai svarbu, kad jis vadovautųsi mokslo faktais pagrįsta informacija, neužsiimtų savigyda, netaikytų nepatikrintos informacijos, kurios randa internete, sužino iš draugų ir artimųjų.
    Tikimės, kad ši parankinė priemonė padės pagerinti jūsų ir pacientų bendradarbiavimą, sutrumpins konsultacijos laiką, padidins pacientų informuotumą bei motyvaciją rūpintis savo sveikata.

    Informacija sergantiesiems inkstų ir šlapimo sistemos organų ligomis

    Kęstutis Vaičiūnas, Povilas Valentukonis

    2016 m. išleidome parankinę priemonę „Informacija sergantiesiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis“ ir sulaukėme palankių gydytojų atsiliepimų, todėl nusprendėme parengti panašų leidinį sergantiesiems šlapimo sistemos organų ligomis.
    Gerėjant bendradarbiavimui tarp šeimos gydytojų ir specialistų, didėja poreikis pacientui teikti vienodą informaciją apie ligos eigą, simptomus, gydymą. Informacija turi būti tiksli, pagrįsta klinikiniais įrodymais, praktinė ir pacientui lengvai suprantama.
    Žinoma, vieni pacientai ieško informacijos internete, kur paprastai už jos kokybę niekas neatsako, teiraujasi kaimyno, kuriam „panašiai buvo nutikę“, net grįžę iš klinikos, informaciją tikrina, kitiems pacientams gi atrodo, kad „jų sveikata – ne jų reikalas“.
    Šiame leidinyje pateikiama vienodo formato informacija apie penkias dažniausias šlapimo sistemos organų ligas. Ši informacija labiau aktuali vyrams. Net inkstų akmenlige vyrai serga beveik dukart dažniau (12 proc. vyrų ir 7 proc. moterų). Pacientai dėl šios ligos dažnai kreipiasi į skubiosios pagalbos skyrių. 80 proc. atvejų akmenys pasišalina patys, tačiau kartais gali sukelti sunkias, mirtinas būkles – inkstų nepakankamumą, urosepsį.
    Kai kurioms ligoms ir būklėms, pvz., prostatitui būdinga lėtinė eiga ir pacientas turi būti pasirengęs ilgesniam gydymui, nesitikėti „stebuklingos piliulės“ ir greito pagijimo.
    Apie kitas ligas, pvz., lytinės funkcijos sutrikimus pacientai varžosi kalbėti su savo gydytoju. Taigi rašytinė informacija gali palengvinti konsultacijos eigą.
    Tikimės, kad ši parankinė priemonė padės pagerinti gydytojų ir pacientų bendradarbiavimą, sutrumpins konsultacijos laiką, padidins pacientų informuotumą bei motyvaciją rūpintis savo sveikata.

    Informacija sergantiesiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis

    Silvija Valdone Valiute, Leonas Valius

    Ši parankinė priemonė, tikimės, padės pagerinti Jūsų ir pacientų bendradarbiavimą, sutrumpins konsultacijos laiką, padidins pacientų informuotumą bei motyvaciją rūpintis savo sveikata.
    Jeigu jūsų pacientai mano, kad širdies ligos – tai problema, kuri ištinka tik kitus žmones, taip mąsto kaip dauguma žmonių. Bet širdies ligos yra žudikas numeris vienas visame pasaulyje (išskyrus Afrikos žemyną).
    Manoma, kad 90 proc. širdies ir kraujagyslių ligų galima išvengti taikant aterosklerozės profilaktikos priemones. Žmonės, kuriems gresia didesnis pavojus, gali sumažinti širdies ligų riziką kontroliuodami modifikuojamus rizikos veiksnius: arterinį kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį, nerūkydami, be saiko nevartodami alkoholio, būdami pakankamai fiziškai aktyvūs.
    Leiskite priminti, kad aukštas kraujospūdis atsakingas už 13 proc. mirčių dėl širdies ir kraujagyslių ligų, rūkymas – už 9 proc., cukrinis diabetas – už 6 proc., fizinio aktyvumo stygius – už 6 proc., nutukimas – už 5 proc.
    Dažniausios mirtinos širdies ir kraujagyslių ligos: išeminės širdies ligos komplikacijos ir insultas (80 proc. vyrų mirčių ir 75 proc. moterų mirčių).
    Dažniausiai širdies ir kraujagyslių ligos pasireiškia vyresnio amžiaus suaugusiesiems: jomis serga tik 11 proc. 20–40 metų žmonių, 37 proc. – 40–60 metų, net 71 proc. – 60–80 metų ir 85 proc. – vyresnių nei 80 metų žmonių.
    Vyrams širdies ir kraujagyslių ligos paprastai prasideda 7–10 metų anksčiau nei moterims.
    Moterims širdies ir kraujagyslių ligų eiga ir simptomatika dažniau yra atipinė.