Odontologija
Vidaus ligų pagrindai odontologams
Albinas Naudžiūnas, Saulius Sadauskas, Alvydas Unikauskas, Laima Jankauskienė, Palmira Leišytė, Eglė Kalinauskienė, Edita Mašanauskienė
Žinios apie vidaus ligas svarbios ne tik medikams, bet ir odontologams. Į odontologus dažnai kreipiasi pacientai, jau sirgdami sunkiomis vidaus ligomis bei vartodami daug medikamentų. Todėl odontologams reikalingos gilios žinios apie vidaus ligas, dažniausius šių ligų simptomus. Taikydami anesteziją, odontologai gali susidurti su alerginėmis reakcijomis (netgi anafilaksiniu šoku)! Todėl odontologams būtina žinoti anafilaksinių reakcijų klinikinę raišką, gydymą, profilaktiką. Šiais atvejais odontologui būtina mokėti suteikti skubiąją pagalbą, nes yra labai svarbi kiekviena minutė.
Šiuolaikiniai pacientai vartoja nemažai vaistų (tarp jų ir mažinančių krešėjimą), todėl dantų ekstrakcijų ir kitų intervencijų atveju galimas kraujavimas. Odontologai turi žinoti kraujo krešėjimo savybes, kraujo krešėjimą mažinančius vaistus, žinoti, kada ir kokius vaistus reikia nutraukti prieš chirurgines procedūras.
Odontogeninis sepsis – grėsminga klinikinė būklė, todėl odontologai turi puikiai išmanyti odontogeninio sepsio, bakterinio endokardito profilaktiką.
Šis vadovėlis skiriamas odontologijos fakulteto studentams. Tikimės, kad ji bus naudinga įsisavinant vidaus ligų programą.
Taip pat manome, kad tai bus tinkama „stalo“ knyga jau dirbantiems odontologams.
Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcija
Dainius Razukevičius, Simonas Grybauskas
Smilkininis apatinio žandikaulio sąnarys (toliau – SAŽS) – tai sąnarys,
esantis tarp apatinio žandikaulio ir kaukolės. Kauliniai šio sąnario elementai
– tai apatinio žandikaulio galva apačioje ir smilkinkaulis viršuje.
Tai du sinoviniai sąnariai: kairysis ir dešinysis smilkininiai apatinio žandikaulio
sąnariai.Dauguma sinovinių sąnarių savo paviršiuose turi hialinines kremzles,
o SAŽS paviršių dengia tankus, skaidulinis jungiamasis audinys be
kraujagyslių. Dažnai manoma, kad dėl tokios audinio struktūros SAŽS
yra neatsparus kramtymo spaudimui, nes neturi hialininės kremzlės. Tačiau
per pastaruosius 25–30 metų buvo sukaupta pakankamai įrodymų,
leidžiančių teigti, kad SAŽS gerai atlaiko krūvį. Tuomet kyla klausimas –
kuo ypatingi SAŽS audiniai? Atsakymas į šį klausimą yra tiesiogiai susijęs
su evoliucine sąnario raida, kurią atspindi jo ankstyvoji ontogenezė.
Vaikų burnos ir dantų ligos
Vilija Andruškevičienė, Nomeda Basevičienė, Rūta Bendinskaitė, Eglė Bendoraitienė, Birutė Jankauskienė, Julija Narbutaitė, Vita Mačiulskienė, Živilė Matulaitienė, Jaunė Razmienė, Kristina Saldūnaitė, Eglė Slabšinskienė, Ingrida Vasiliauskienė, Jūratė Zūbienė, Miglė Žemaitienė
Gydytojas odontologas turi išmanyti vaikų veido žandikaulių sistemos bei burnos anatominius, fiziologinius savitumus, psichologinius bendravimo aspektus, mokėti diagnozuoti ir gydyti dantų ėduonį, ne ėduonies sukeltas, periodonto, gleivines ligas įvairiais vaiko amžiaus tarpsniais. Taip pat turi žinoti, kokios profilaktinės, gydomosios medžiagos ir būdai efektyvūs vaikų burnos ir dantų ligoms stabilizuoti, kokie yra restauracinių medžiagų ir metodų parinkimo savitumai. Tikimės, kad šis vadovėlis padės atnaujinti ir pagilinti žinias tiek studentams, tiek praktikuojantiems gydytojams odontologams.
Profesionalioji burnos higiena
Rima Adomaitienė, Zita Bučienė, Jūratė Zubienė
Mokomoji knyga skirta odontologijos ir burnos priežiūros studijų krypčių studentams, odontologams ir burnos higienistams praktikams. Leidinys atitinka Panevėžio kolegijos burnos higienos studijų programą, bet gali būti naudingas ir kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentams. Mokymo priemonės tikslas – suteikti žinių apie pacientų, sergančių periodonto ligomis, burnos sveikatos įvertinimą, dantų akmenų šalinimo instrumentų pritaikymą ir naudojimą, padėti pasiruošti dirbti odontologinės priežiūros ir asmens sveikatos priežiūros įstaigose.